Libický divadelní podzim 2020 PROGRAM

Sobota 5. 9. 19.30 - Vernisáž – PREMIÉRA

Václav Havel | DS VOJAN Libice nad Cidlinou

Hra Vernisáž je o osobní svobodě a o tom, jak tuto svobodu svazuje maloměšťácký způsob života. O tom, kvůli čemu a pro co všechno jsme schopni se této své osobní svobody vzdát. Jak si budujeme svoji vlastní totalitu uvnitř sebe. O tom, jak se z nás stávají opět „spotřebitelé“ a „sběrači“ věcí a zážitků, což paradoxně nevede k pocitu osobního i celospolečenského štěstí. O takto závažných věcech píše Havel ve své Vernisáži, aniž by možná tehdy tušil, jak umocněně bude toto téma fungovat dnes.


Sobota 19. 9. 19.30 - Počestné paní aneb Mistr ostrého meče

Karel Rudolf Krpata, Karel Steklý | DS Bratří Mrštíků Boleradice

Veselohra Mistr ostrého meče má zajímavý osud. Napsal ji v roce 1940 pardubický advokát, novinář, spisovatel, dramatik, ale především představitel silné prvorepublikové pardubické ochotnické generace Karel Rudolf Krpata k oslavám 600 let od založení města Pardubic. Zde také měla svou premiéru na ochotnických prknech. Čtyři roky po premiéře se dočkala filmového zpracování pod názvem Počestné paní pardubické. Známý a jednoduchý příběh je následující: Závistivé „počestné“ paničky, láska dvou mladých lidí, úkladní podvodníci a poctivý městský kat Jiří, který se touží stát řádným občanem a kterému se za pomoci své ženy Roziny podaří odhalit nepravosti a viníky, dát dohromady zamilovanou dvojici a nakonec se jemu i Rozině dostane řádného uznání a důstojného postavení ve městě.


Neděle 20. 9. 15.00 - Vší silou aneb A pak se to stalo

Jaromír Hruška | DS SOŠ Prachatice

Základem inscenace pohádky Vší silou ŠOSu Prachatice je scénář, který byl vytvořen na motivy pohádkové knížky Ester Staré A pak se to stalo!. Tři pohádky o tom, proč je dobré čistit si ouška, proč si česat vlásky a proč si čistit zoubky. A co všechno se může stát, když to dělat nebudeme.


Úterý 20. 10. od 9.00 a od 10.30 Středa 21. 10. od 9.00 - Krysáci a ztracený Ludvík

Libor Jeník | Divadlo D5 Praha

Představení jsou určena pro ZŠ a MŠ, pouze v úterý 20.10. od 10.30 h. také pro veřejnost. Hubert, Hodan, dva krysáci, Eda, laboratorní potkan z Prahy a Ludvíček, sádrový trpaslík. Tak to je nerozlučná parta, která zažívá na malém smetišti poblíž Vizovic jedno dobrodružství za druhým. Zrovna teď je čeká jedno opravdu veliké. Totiž, Ludvík se ztratil! Začíná nebezpečná pátrací akce. Nejdřív se všichni vypraví za moudrým a všeznalým pavoukem Pechem, který si z nich ovšem dělá jenom samá šprťouchlata a legrácky! Dál putují celým smetištěm a musí se vypořádat s hladovým a trochu přihlouplým kocourem Brunem, s ospalou a popletenou můrou Agátou a s vychytralou zmijí Klotyldou, která si dělá zálusk na ubohého Edáčka. Skončí potkan v žaludku lstivé Klotyldy? A co Ludvík? Shledají se s ním ještě vůbec? Vrátí se všichni šťastně domů?


Sobota 24. 10. 18.00 - Nájemníci

Divadelní skupina ČB1 Sebranka, Česká beseda Daruvar (Chorvatsko)

Inscenaci budete rozumět, daruvarští ochotníci hrají v češtině. V této komedii jde o velkolepý podfuk. Ten začne vyplouvat na povrch až v okamžiku, kdy Linda Swanová objeví v prádelníku svého manžela Erika dámské prádlo nadměrných velikostí a vzápětí se v jejich domě objeví vrchní kontrolor ze sociálního úřadu. Následuje komediální mumraj nečekaných situací a ztřeštěných záměn. Už pětkrát jste mohli vidět naše krajany z Daruvaru v Libici n. C. a vždy se setkali s velkým úspěchem u diváků. Naposledy to bylo v roce 2016 s pohádkami Jak jsem se ztratil a Doktorskou pohádkou.


Neděle 25. 10. 15.00 - Přadleny

Jaroslav Wagner podle lidové pohádky | DS OPERA Žatec

Příběh o lenosti na motivy klasické lidové pohádky. Hlavní hrdinkou je Liduška, která je pověstná svou leností a přestože se dostane do situace, která by ji mohla změnit k lepšímu, nestane se tak a vše za ni vyřeší opět někdo jiný. Královna je přísná a nesnese zahálku, král pije a princ by mohl s Liduškou v lenosti soutěžit. Proto si také ti dva tak báječně rozumí...


Sobota 28. 11. 18.00 - Je úchvatná

Peter Quilter | Dobřichovická divadelní společnost

Florence Jenkinsová skutečně žila, i když se její příběh, odehrávající se v New Yorku ve 40. letech minulého století, zdá neuvěřitelný. Tato pozoruhodná žena byla přesvědčena, že je obdařena nádherným hlasem. A pro svůj výjimečný soprán hledala nejkrásnější árie operního repertoáru, s nimiž veřejně vystupovala. Jak dokazují dochované gramofonové nahrávky, její zpěv byl opravdu výjimečně příšerný. Přesto, nebo možná právě proto, se stala velmi slavnou a svou fantastickou kariéru završila vystoupením v beznadějně vyprodané Carnegie Hall…


Neděle 6. 12. 15.00 - Vánoční pohádka aneb O Vánocích a zakleté čepičářce

Yvonna Kršková | Divadýlko MRAK Havlíčkův Brod

V malé chaloupce žije dobrosrdečná čepičářka Marjánka, které Ďábel přičaruje bohatství, a to ji promění ve zlou a chamtivou. Změna její povahy zasáhne ovčáka Toníka, který má Marjánku rád. Na radu Anděla vezme Marjánku a spolu odejdou směrem, který ukážou hvězdy, až dojdou do Betléma. Narozením Ježíška ztratí Ďábel svoji moc nad světem i Marjánkou. Tato pohádka dětem ukazuje proč se lidé obdarovávají a proč se mají mít rádi "alespoň" o Vánocích. Na závěr představení se ozdobí stromeček, všichni si zazpívají koledy a připomenou vánoční zvyky a obyčeje, v sále se rozhostí kouzlo Vánoc.


Sobota 19. 12. 18.00 - Nevěsta k pohledání

Jaroslav Vondruška na motivy francouzských frašek | DS VOJAN Libice nad Cidlinou

Mladý, ne příliš úspěšný, malíř Charles je manipulován svojí milenkou do výhodné svatby s „nevěstou k pohledání“. Pronajme si prostorný byt a objedná si v agentuře reprezentativní obsluhující personál k očekávané návštěvě bohaté rodiny. Dostaví se ale prostá venkovská dívka. Svojí bezelstnou, a trochu naivní, povahou začíná otvírat oči svému pánovi. Charles se postupně dostává do kolotoče bláznivých situací, jak už to v komedii bývá...